Optimálna hladina magnézia v krvi: Koľko horčíka vlastne potrebujeme?

Horčík môžeme označiť za podceňovaný minerál. Mnohí ľudia ani len netušia, koľko dôležitých funkcií v ľudskom tele zastáva. Aj preto je dôležité udržiavať jeho optimálnu hladinu v organizme, aby fungoval tak, ako má. Koľko magnézia však skutočne potrebujeme?

Dalo by sa povedať, že jedna optimálna hladina horčíka v tele človeka neexistuje. Hodnoty sa totiž líšia v závislosti od mnohých premenných. Svoju úlohu tu zohráva pohlavie, vek či dokonca povolanie alebo zdravotný stav – zvýšenú dávku magnézia potrebujú napríklad deti v puberte, tehotné a dojčiace ženy, pacienti po operácii, cukrovkári či ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom či cholesterolom, predráždení ľudia či pri strese. Dopĺňať magnézium je dôležité pri jeho zvýšených stratách, napríklad pri športe, hnačkách či vracaní.

Ako užívať magnézium Galvex?

Pri horčíku neplatí staré známe „čím viac, tým lepšie“. Keďže s nárastom dávky magnézia výrazne klesá percento vstrebaného magnézia, horčík je vhodné užívať v nižších dávkach viackrát za deň. Netreba si preto vždy vyberať prípravok s najvyšším počtom miligramov látky obsahujúcej magnézium. Dôležité je, koľko magnézia reálne obsahuje a najmä, koľko ho je vaše telo schopné prijať.

Ak lekár neurčí inak, magnézium Galvex dospelí užívajú 2 až 3-krát denne po jednej tablete. U detí je to polovica tablety až jedna tableta denne. Tablety sa užívajú celé, najlepšie medzi jedlami a zapijú sa dostatočným množstvom vody. Dve hodiny pred a 2 hodiny po užití lieku sa odporúča nepiť mlieko a nejesť žiadne mliečne výrobky.

Jedna tableta Magnesii lactas Galvex 500 mg obsahuje 500 mg mliečnanu horečnatého dihydrátu (magnéziumlaktátu dihydrátu), čo zodpovedá 51 mg horčíka. Po jeho perorálnom podaní sa v tenkom čreve absorbuje asi 40 % horčíka. Približne 30 % horčíka je viazaných na bunkové bielkoviny a na energetické fosfáty. Horčík sa ukladá v kostiach, kostrovom svalstve, obličkách, pečeni a v srdcovom svale.

Zaváži aj životný štýl

Najlepší spôsob, ako do tela dostať horčík, je prirodzenou cestou a zdravý životný štýl je pre celkové zdravie organizmu absolútne kľúčový. Dokonca aj cvičenie zohráva svoju úlohu v regulácii hladiny magnézia v krvi.  Magnézium obsahuje listová zelenina, ako napríklad špenát či kel, orechy a semienka, strukoviny, celozrnné obilniny, ale aj avokádo, banány a tučné ryby. Mnohé štúdie však poukazujú na výrazne znížené množstvo horčíka v dnešných potravinách, preto suplementácia naberá na dôležitosti.